top of page

Mevce Kaygısız

Topçuk Macerası

Mevce Kaygısız

Mıstık sabah yatağında yatarken yüzüne bir şey düşmüş ve Mıstık, onu görünce "Demek sen geldin!" demiş. Bu kişi aslında insan değil, hayvan da değil. Hatta türünün tek örneği diyebiliriz. Kendisi mavi renkte, çok sevimli ve haylaz, aynı zamanda sadece bir futbol topu büyüklüğünde, küre şeklinde. Bu arada Mıstık'ın da en iyi arkadaşı ve ismi de "Topçuk". Aslında ismi “T36” ama Mıstık ona "Topçuk” demeyi tercih ediyor.
Neyse hikâyeye geri dönelim.
Mıstık Topçuk'u yanında görünce çok heyecanlanmış. Neredeyse havalara uçacakmış ama zaten uçacak birazdan. bunun nedeni ise Topçuk'un bir uzaylı olması fakat bunu Mıstık'tan başka kimse bilmiyor.
Mıstık çabucak yatağından çıktı ve kıyafetlerini değiştirdi. Sonra Topçuk Mıstık'ın yerine bir süreliğine geçecek bir "sahte Mıstık" yaptı. Mıstık'ı da yanına alıp uzay gemisine gittiler. Mıstık ara sıra sahte Mıstık'ı kontrol ediyordu. Birkaç dakika sonra zaten Topçuk'un gezegenine varmışlardı. Bu gezegen çok garip bir yerdi. İnsanlar ve hayvanlar hiçbir şey kullanmadan Dünya'daymış gibi orada hayatlarına devam edebiliyorlardı. Ama burada üst üste 2 gün kalamıyorlardı. En fazla 1 gün! Gidip ertesi gün gelseler yine olurdu.

Altın Tüy.jpg

Ayrıca bu gezegende yaşayan herkesin Dünyalı bir dostu olmalıydı. Topçuk'unki de Mıstık'tı. Topçuk işte böyle bir iki hafta da bir Mıstık'a uğrar onu gezegenine getirirdi. Birlikte biraz eğlenir, biraz yatar, biraz oyun oynarlardı. Geldiklerinde de herkesle selamlaşırlardı. ama bugün "Herkesin Dostu Burada" günü olmasına rağmen kimse yoktu. Herkesin Dostu Burada günü her Arkadaşlı (gezegenin ismi bu) gezegeni bireyinin Dünyalı dostunu getirdiği bir gündür. Fakat gezegen bomboştu. Sonradan edindikleri bilgiye göre Arkadaşlı gezegeninin düşmanı olan Yalnız gezegeninin hükümdarı Kral Y10 bütün gezegen sakinlerini ve Dünyalı dostlarını kaçırıp hapishaneye hapsetmiş. Çünkü Kral Y10'un hiç kimsesi yokmuş. Tabii 17 muhafızı dışında. Gerçekten akıllara durgunluk verici, bir kral ve 17 muhafız nasıl koca bir gezegeni ve dostlarını kaçırıyor, anlamıyorum. Neyse... Bunu öğrenen Topçuk ile Mıstık tekrardan uzay gemisine binmişler ve indikleri bölge Kral Y10'un sarayının bahçesindeki en korunaklı yermiş.

Kitap Okuma Alışkanlığı.png
Mıstık ve Oyuncakları.png

Muhafızlar da onları görünce Mıstık ile Topçuk'u da hapishaneye atmışlar ve uzay gemisini almışlar. Hapishanede atıldıkları hücrede Topçuk'un annesi T37 ve babası T38 varmış. Mıstık ve Topçuk'u görünce çok heyecanlanmışlar. Mıstık onlara anahtarların yerini sormuş. Anahtarlar onların yan tarafındaki duvarın üstündeki askıdaymış. Neyse ki Mıstık'ın yanında "uzay kıskacı" varmış. Uzay kıskacını parmaklıklar arasından uzatmış ama onun kolu kısa olduğu için yetişmemiş. Topçuk ve ailesinin de kolları yok! Düşünüp taşınmışlar, en sonunda akıllarına Mıstık'ı biraz ittirmek gelmiş. Mıstık kıskacı tekrar uzatmış, Topçuk ve ailesi arkasından ittirmiş ve anahtarları muhafızlara çaktırmadan almışlar. Ama 7 muhafız çevrelerinde nöbet tutuyormuş ve yanlarında sadece birkaç tane taş varmış. Sonra Topçuk'un aklına bir plan gelmiş. Planı şöyleymiş: Yanlarında bulunan taşları uzak yerlere atacaklarmış, taşların sesiyle uzaklaşan muhafızlar gittikten sonra çıkacaklarmış. Ve geride kalan herkesi çıkardıktan sonra Kral Y10'a gideceklermiş.
Ve öyle de olmuş. Kralın yanına gidince Arkadaşlı gezegeninin Hükümdarı Kral A.S, Kral Y10 ile konuşmuş. Gezegenleri birleştirmeyi ve oluşan yeni gezegeni birlikte yönetmeyi teklif etmiş. Kral Y10 kabul etmemiş, tam herkes giderken aklına ne kadar yalnız olduğu gelmiş. Ve kabul etmiş. Gezegenleri birleştirmişler ve Kral Y10 ile Kral A.S yeni oluşan gezegeni birlikte yönetmişler. Kral Y10'un bir sürü dostu olmuş ve kibirli, kötü yapısından kurtulmuş. Herkes eskisi gibi mutluymuş, yeni gezegenin ismini de "Birlikte" koymuşlar...

bottom of page