top of page

Konuklarımız

Ekran%20Resmi%202021-05-16%2008.46_edite

Tülin Kozikoğlu

Yazar

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra ABD'de Duquesne Üniversitesinde İşletme Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Çimento ve demir - çelik gibi "ağır" sanayilerde çalıştıktan sonra, kızının doğumuyla birlikte çocuk edebiyatının "hafif" sularına yelken açtı. İlk kitapları (Lili ve Yedi Çocuğu, İletişim) 2010 yılında yayımlanan Kozikoğlu, ayrıca 2011 yılından bu yana okuma ve yazmayı ödev olmaktan çıkarıp oyuna dönüştürdüğü "Keyifle Okuyorum - Özenle Yazıyorum" isimli atölyesinde ilköğretim seviyesindeki çocuklara yaratıcı yazı çalışmaları yaptırıyor ve öğretmenlere yönelik "Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir?" isimli eğitimi veriyor.

Ekran%20Resmi%202021-05-16%2013.06_edite

Saadet Sevinç Doğan

Oğlaklara Kitaplar Kurucusu

2003'te Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldu. 2004 yılından bu yana Kocaeli Üniversitesi'nde uzman kadrosunda görev yapıyor. 2007'de Kocaeli Üniversitesi İletişim Bilimleri Yüksek Lisans Programından mezun oldu. 2016 yılından bu yana Kocaeli Barış Gazetesi'nde çocuk kitapları üzerine yazılar yazıyor. 2017 yılında bu yazılar ve fazlası için Oğlaklara Kitaplar adlı blog oluşturuldu. Blog üzerinden çocuk ve çocuğa dair çeşitli alanlarda yazılar ve röportajlar oluşturuyor. 

Küçük bir cadısı, bir Şakir efendisi ve bolca yeğeni olan ve onlarla büyümekten ziyade onlarla çocuk olmayı seven biri. İnsanın hayatını ikinci kez yaşama şansı gibi geliyor ona, çocukla beraber yaşamak. Çocuk kitaplarını, masalları çok seviyor. Çocukken de severdi şimdi de seviyor. Bu nedenle kendilerine iyi gelenleri daha fazla insanla paylaşmaya çalışıyor.
Kısaca büyüklerin dünyasından sıkılıp çocuk dünyasına ve masallara sığınan bir insan...

Ekran%20Resmi%202021-05-16%2014.26_edite

M. Banu Aksoy
ve
Yıldıray Karakiya

Bir Dolap Kitap Kurucuları

Bir Dolap Kitap Üyesi M. Banu Aksoy: Sanat Tarihi ve seramik eğitimi aldı. Çeşitli televizyon programları için yazdı. Eşi Yıldıray ile kurduğu Bir Dolap Kitap adlı çocuk kitapları blogunu evi gibi seviyor.

Çocuk kitaplarını çok sevdiği için çocuklar için yazmaya ve seramik çamurunu çok sevdiği için seramik atölyesi açmaya karar verdi.

Son zamanlarda Cincüce Bobin Hizmetleri adlı atölyesinde aynı anda hem yazmaya hem seramik yapmaya çalıştığı için biraz yoruluyor; ama buna değdiğini düşünüyor. Bundan sonraki hedefi gerçekleştirmediği diğer hayallerinin peşine düşmek.

Bir Dolap Kitap Üyesi Yıldıray Karakiya: 

Yıldıray sanat tarihi eğitimi aldı, ama matbaa işçiliğinden televizyon haberciliğine, bisikletli kuryelikten editörlüğe kadar birçok iş yaptı.

En çok çocuk kitapları okumayı sevdi. Okuduğu kitapları eşi Banu’yla birlikte “Bir Dolap Kitap” adı altında sosyal medya hesaplarında ve her pazar Açık Radyo’da sundukları programda paylaşıyor.

İki çocuklu bir ev babası olan Yıldıray, okullarda nitelikli okuma yazma atölyelerinin yanı sıra, çocuklar için zenginleştirilmiş okuma projeleri yapıyor.
Çocuklara yönelik dergi tasarlama ve üretme çalışmalarını sürdürürken eşi ve iki oğluyla birlikte bisikletle dünya turuna çıkmayı ve yol boyunca çocuk kitapları okuyup yazmayı planlıyor.

IMG-20210517-WA0001-2.jpg

Uğur Altun

Çizer

1987'de Rize'de doğdu. Burslu okuduğu Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünden 2012'de mezun oldu. 2013'ten itibaren çalışmaları yurt dışında çeşitli sergilere seçildi ve uluslararası kataloglarda yer aldı. 2014 yılında Grafikerler Meslek Kuruluşu tarafından İhap Hulusi Afiş Ödülü'ne, 2015 yılında Bikem Özsunay Vakfı Afiş Özel Ödülü'ne layık görüldü. Sabitfikir dergisi için yaptığı editöryel illüstrasyon çalışmaları Çin'de düzenlenen 2015 İpek Yolu Tasarım Ruhu Bienali'nde bronz madalya aldı. Son olarak "Mıstık, Seni Anlamıyoruz!" ile 2016 Uluslarası Nami Resimli Kitap Yarışması Farklılık Ödülü'ne layık görüldü. Halen İstanbul'daki atölyesinde yayınevleri ve dergiler için illüstrasyonlar hazırlıyor ve grafik tasarım çalışmalarına devam ediyor.

WhatsApp-Image-2017-04-30-at-3.08.42-PM.

Nilay Yılmaz

Yazar

1971 yılında doğdu. Çocukken kitaplarla arası pek iyi değildi. Babaannesinden masallar dinleyerek, Babasından Karagöz ile Hacivat oyunları izleyerek büyüdü. Büyürken gözlerini kapatıp çevresindeki sesleri dinlemeyi, duyduğu seslerin ne olduğunu tahmin etme oyunu oynamayı sevdi. Biraz daha büyüdükçe kitaplardaki harflerin büyüsüne kapıldı, okumayı da sevmeye başladı. Kendini bildi bileli yazmaya, masal dinlemeye ve oyun oynamaya bayılıyor. Oyuncaklarla oynuyor, kedilerle oynuyor, dalgalarla oynuyor, rüzgârla oynuyor, düşüncelerle oynuyor. Oynamaktan hiç yorulmuyor. Drama oyunları ve sokak oyunlarını da seviyor, onlardan sıkılırsa yeni oyunlar uyduruyor. Aklında yazmak istediği yüzlece öykü var. Oynamaktan vakit bulursa onları da yazacak.

IMG-20210523-WA0000.jpg

Emel Gürses

Zeugma Mozaik Müzesi Proje Koordinatörü ve  Masal Anlatıcısı

1980 yılında Kırşehir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir Cacabey İlköğretim Okulunda, lise eğitimini ise Kırşehir Lisesinde tamamladı. 2003 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler / Türkçe Öğretmenliğinden mezun oldu.  2019 yılında Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programını tamamladı. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği yaptı. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde Proje Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Çocuklara Masallar, Okullarda Çocuklara Müze ve Müzecilik Eğitimi, Kendi Hikâyeni Kendin Yaz, Müze Atölye Çalışmaları ve Müzede Sanat Var yönettiği bazı projelerdir. 2020 yılında Gazeteciler Cemiyeti Radyo Dalında Birincilik Ödülü ve yine 2020 yılında Baksi Kültür Vakfı "Müzede Sanat Var" Projesi Final Ödülü'ne layık görülmüştür. Gaziantep Şirinnar Radyo'da "Emel ve Teyfik'le Renkler" programı yapımcılığı ve sunuculuğu yapmaktadır.

bottom of page