top of page

Zeynep Sude Uğur

Mıstık Hikâyesi

Zeynep Sude Uğur

Mıstık sabah yatağında yatarken yüzüne bir şey düşmüş ve "Demek sen geldin!" demiş korkuyla. Mıstık'ın yüzüne düşen şey sincapmış. Bu sincap, Mıstık'ın en sevmediği arkadaşıymış. Çünkü bu sincap Mıstık'ın başına hep sorun açar, yaramazlığı ve konuşmayı çok severmiş.
Sincap:
— Yaaa ben geldim! Nasılsın, iyi misin? Yoksa kötü müsün? Sen hâlsiz misin? Mıstık yoksa gece uyumadın mı?
Mıstık dayanamayıp
— Sincap, sakin ol! Ben iyiyim. En iyisi sen beni dışarıda bekle, ben üstümü giyip geleyim.
— Tamam ama hızlı ol, hızlı olmazsan darılırım, darılırsam sıkılırım.
—Tamam sincap, demiş Mıstık ve sincap odadan çıkmış.
Mıstık derin bir "oh!" çekmiş ve takvime bakmış. Gözlerine inanamamış. En sevdiği arkadaşı Çıtır'ın bugün doğum günüymüş. Mıstık hem üzülmüş hem de sevinmiş. Üzülmüş çünkü bu mutlu günde sincap her şeyi mahvedebilirmiş. Üstünü değiştirip acele bir şekilde odadan çıkmış. Bir de ne görsün? Sincap Mıstık'ın okumaya hatta ellemeye dahi kıyamadığı kitapları yere yığmış. Kitapların arasında hop hop zıplıyormuş. Mıstık sinirle: "Sincap, sen benim okumaya kıyamadığım kitapları... Hıhhh! Sincap defol!" diye bağırmış.
Sincap korkuyla evden çıkıp bahçeye oturmuş.
Mıstık kitaplarını güzelce kitaplarını yerleştirmiş. Ama bir anda Mıstık'ın içini amansız bir pişmanlık kaplamış.
Bahçeye çıkmış sincaba:
— Sincap, fazla ileri gittim. Kusura bakma.
Sincap sessizliğe devam etmiş. Mıstık:
— Sincap, bugün bir parti var. Arkadaş'ım Çıtır'ın doğum günü partisi. Sen de yardım edebilirsin, demiş.
Sincap çok sevinmiş.
Mıstık arkadaşlarını tek tek aramış ve hepsine "Bugün Çıtır'ın doğum günü partis..." diye söze başlamış ve görev dağılımını yapmışlar. Parti dekoru diğer arkadaşlarındayken yemekler Mıstık'taymış. Saat 11'miş. Partiyi 8'de yapmayı planlamışlar. Mıstık harika yemekler, pastalar, kurabiyeler yaparmış. Elindeki marifeti döktürmüş yine.
Parti yapılacak yer, Mıstık'ın bahçesiymiş. Mıstık'ın arkadaşları Fıstık, Ceviz ve Kırık dekor için sandalyeler, parti süsleri hazırlamışlar. Malzemeleri bahçeye getirmişler. Yerleştirip biraz soluklanmışlar.
Parti zamanı gelmiş. Ama Mıstık, pastayı yetiştirememiş. O yüzden en yakın pastaneden kocaman bir pasta almış. Her şey hazırmış. Saat tam 8'miş. Çıtır'ı arayıp gelmesini söylemişler.
Çıtır heyecanla hazırlanıp yola koyulmuş.

Altın Tüy.jpg

Çıtır, doğum günü partisi hazırladıklarını biraz anlamış. Çünkü Çıtır arkadaşlarının yapacağını adı gibi biliyormuş. Çıtır, parti alanına gelmiş ve bir anda 5 arkadaşının "İyi ki doğdun Çıtır!" sesleri yükselmiş.
Çıtır hepsine teşekkür ederek pastayı kesmeye karar vermiş. Bıçağı eline almış ve bıçak pastaya değer değmez pasta patlamış. Her taraf krema olmuş. Mıstık'ın bahçesi bembeyaz krema olmuş. Aslında günlerden 1 Nisan diye pastaneci şaka olsun diye pastayı balondan yapmış. Herkes hem şaşkın hâlde hem de sinirli bir şekilde donakalmış. Mıstık bu işi sincabın yaptığını düşünmüş ve bağırarak: "Hepsini sen yaptın değil mi sincap? Neden, neden yaramazlığı, sorunu seviyorsun? Sen bunu yaparak hem beni hem de arkadaşlarımı üzdün. Yazıklar olsun sana!" demiş. Sincap söz dinletememiş. Mıstık ve arkadaşları Mıstık'ın evine girmişler. Biraz banyo yapıp dinlenmek istiyorlarmış.
Sincap öylece durup bekleyemezmiş çünkü yapmadığı bir şeyle suçlanıyormuş. Aklına muazzam bir fikir gelmiş. Tüm sincap arkadaşlarını çağırıp, bahçeyi temizleyip partiyi yeniden kuracaklarmış. Düşündüğü gibi arkadaşlarını çağırıp olanı anlatmış. Arkadaşları çok üzülmüş. Kremayı nasıl yok edeceklerini düşünürken aralarından biri kremayı yiyip bitirmeyi söylemiş. Sincaplar onaylamış. Yemişler, yemişler...
Tüm sincaplar şişip kalmış. Yalnızca aralarında Mıstık'ın arkadaşı sincap kalmış. Arkadaşlarını bir köşeye toplamış ve "Siz dinlenin, ben gerisini yaparım." demiş. Yerde bir kart görmüş. Kartta "1 Nisan" yazıyormuş. Kartın köşesinde pastanenin adı yazıyormuş. Sincap olanı biteni anlamış. Ama yalnızca parti için yemeği nereden bulacağını bulamamış. Aklına harika bir fikir daha gelmiş. Pastaneye gidip:
— Kardeşim, siz ne yaptınız? Pastayı balondan yapmışsınız! 1 Nisan şakası diye... Pastaya bıçağı değdirince patladı. Bahçe krema oldu. Parti mahvoldu! Bunun tek suçlusu sizsiniz ve telafi etmelisiniz, demiş.
Pastaneci üzüntüyle:
— Çok özür dileriz, tüm ekip arkadaşlarım adına da... Haklısınız. Efendim telafi etmek için ne yapmamız gerekse hemen yapalım!
— Hıh, böyleee! Şimdi..." demiş sincap ve çeşit çeşit kurabiye, börek, çörek istemiş. Hatta adrese kadar taşıtmış. Her şeyi pastaneci yerleştirmiş, gidecekken sincap:
— Dur, bekle! Parti bitince hatanı herkese söyleyeceksin demiş sincap. Pastaneci öyle yapmış.

Kitap Okuma Alışkanlığı.png
Mıstık ve Oyuncakları.png

Sincap kapıya vurmuş. Mıstık ve arkadaşları ağızları açık bir şekilde bakakalmışlar. Sincap: "İyi ki doğdun Çıtır!" demiş ve herkes tekrarlamış. Mıstık ve arkadaşları bahçeye çıkıp eğlencenin tadını çıkarırken Mıstık sincaba:
— Sincap teşekkür ederim ve ayrıca aferin sana! Yaptığın hatayı düzeltmen beni mutlu etti.
— Ama Mıstık ben öyle bir şey yapmadım. Pastaneci 1 Nisan Şaka Günü diye pastayı balondan yapmış, demiş ve eliyle pastaneciyi göstermiş. Pastaneci başıyla onaylamış. Mıstık:
— Sincap çok özür dilerim. Sen sorunu çok seversin ben de hemen seni suçladım. Hem aklıma başka bir kişi de gelmedi. Çünkü senden başka konuşmayı, sorunu, gevezeliği seven kimse yoktu!
Demiş ve Mıstık "Ben ne yaptım?" demiş usulca. Çünkü sincabın yüzüne geveze, yaramaz ve konuşkan demiş. Mıstık hemen,
— Ah, yanlış oldu!
Sincap:
— Mıstık çok teşekkür ederim. Çünkü sen bana gerçek dostu öğrettin! Eğer sen benim böyle biri olduğumu söylemezsen insanları ne kadar rahatsız ettiğimi anlayamazdım!
Demiş.
Sincap ve her ikisi de birbirinin hatalarını hep yüzüne söylemiş ve hatalarının farkına varmışlar.

bottom of page